Naujienos
Keisti požiūrį ir supratimą apie gamtą gali ir maži dalykai
2019-04-03
Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis organizuodami šventinius renginius, konferencijas, kūrybines akcijas, išvykas į parkus, miškų tvarkymą, inkilų kėlimo akcijas ir kt. vienaip ar kitaip prisiliečiame prie gamtos, kuri tampa pagrindiniu mūsų rūpesčiu, bandome suprasti ją, diskutuojame aplinkosauginėmis temomis. Nerimą visiems kelia mūsų planetai iškylantys grėsmingi pavojai. Kaip bebūtų gaila, dažnai mūsų veikla Žemėje nukreipta tik mūsų pačių gerovės ir patogumo kūrimui, negalvojant apie ateities kartas. Atrodo, tai smulkmenos, bet taip nėra. Mūsų maži ir, atrodytų, nežymūs darbai, kaip vandens, popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas padeda tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o jai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai. Be to, naudojant šiuos išteklius, teršiamas oras, didėja kenksmingų dujų kiekis atmosferoje, šiltėja mūsų planetos klimatas, pradeda tirpti ledynai amžino įšalo zonose.
Kaip pavasaris gamtoje neįsivaizduojamas be sprogstančių medžių pumpurų ir sugrįžtančių paukščių klegesio, taip Pasaulinei Žemės dienai skirti renginiai Joniškio rajone neįsivaizduojami be konferencijos. Tradicine tapusi tarpdisciplininė Joniškio Mato Slančiausko progimnazijos ir Joniškio ekologinio švietimo centro organizuojama mokinių mokslinė - praktinė konferencija „Aplinka ir žmogus“ jau 16-ąjį kartą kvietė mokinius ir jų mokytojus sugrįžti prie mums visiems svarbios temos, įsiklausyti į mūsų Žemę, kalbėtis ir diskutuoti apie Gamtą.
Šiųmetė konferencija pasižymėjo ypatinga dalyvių gausa, pristatyti net 26 mokinių parengti darbai: Žagarės gimnazija (9), Mato Slančiausko progimnazija (5), „Aušros“ gimnazija (3), Skaistgirio gimnazija (3), Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla (1), Kriukų pagrindinė mokykla (1), Gasčiūnų pagrindinė mokykla (1), Joniškio žemės ūkio mokykla (1), Pakruojo r. Pašvitinio pagrindinė mokykla (2). Savo darbuose mokiniai domėjosi aplinkoje vykstančiais procesais, analizavo vertino, ieškojo sprendimų jiems rūpimais klausimais, atskleidė visuomenės ryšį su gamta, aplinka, tautos kultūra. Pristatyti darbai įrodo, kad nagrinėtos temos jaunimui yra aktualios, kad jiems nėra svetimas ryšys su aplinka. Jaunimas suvokia, kad mūsų gyvenamuoju laikotarpiu yra aštriai iškilusi ekologinė problema, kuri atsiremia į žmogų, jo veiklą. Tai įpareigoja mus visus ekologiškai mąstyti, akyliau žiūrėti į aplinką, į savo veiklą ir pačius save. Poreikis išsaugoti gamtą yra visuomeninis, nes jis nukreiptas į ateitį, į jos nenutrūkstamą egzistavimą. Atsakomybė už gamtos išsaugojimą - tai atsakomybė už ateitį. Šiandieninis mūsų visų susirūpinimas aplinkos būkle, noras ir ryžtas daryti atsižvelgiant į ekologijos reikalavimus, nepasidavimas apgaulingai pažiūrai, jog gamta pati savaime susitvarkys, rodo mūsų įsitraukimą į gamtosaugą.
Darbus konferencijai rengė įvairių klasių mokiniai - nuo pradinukų iki abiturientų. Rengdami ir pristatydami aplinkos, gamtos, socialinių tyrimų pagrindu parengtus pranešimus, mokiniai buvo skatinami plėsti ir gilinti žinias apie gamtą, plačiau ir giliau domėtis gamtos, technologijų ir socialiniais mokslais, plėtojame jaunųjų tyrėjų mokslinę saviraišką ir suvokimą, kad gamta yra vientisa ir darniai veikianti sistema. Tokių darbų rengimas skatina žingeidumą, norą pažinti, tirti ir stebėti, ugdo mokinių gamtamokslinį raštingumą, formuoja praktinės veiklos, mokslinio mąstymo ir tyrimo įgūdžius, plėtoja tarpdalykinius ryšius, bendradarbiavimą.
Konferencija savo tikslą pasiekė, jos metu buvo skatinamas gimtojo krašto pažinimas, formuojami glaudūs emociniai ir estetiniai ryšiai su gamta, moksleiviai buvo skatinami pažinti, tirti, stebėti, gražinti ir puoselėti gamtinę aplinką.
Žagarės regioninio parko direkcija dėkoja mokytojams už gražų bendradarbiavimą, džiaugiasi, kad įvairūs gamtamoksliniai renginiai randa atgarsį rajono mokyklose, kurios palaiko įvairias gamtamokslines idėjas, neformalų bendravimą. Tikime, kad ir ateityje visi susitelksime ir bendrų pastangų dėka įtrauksime jaunimą į aktyvias gamtosaugines veiklas, kurios padės kurti gražesnę aplinką mums visiems.
Kviečiame keliauti, būti daugiau gamtoje, geriau pažinti ją. Bet kuriuo metų laiku susitikti su gamta, kultūros paveldo objektais yra įdomu, nes gamtoje viskas keičiasi, kiekvieną kartą galite pamatyti kažką nauja, netikėta. Žiniomis ir įspūdžiais pasidalinkite su draugais ir artimaisiais. Juk ne veltui sakoma: geriau vieną kartą pamatyti, negu dešimt kartų išgirsti.
Vida Paulauskienė, vyr. specialistė projektų rengimui ir valdymui

2021-01-18 Žagarės regioninio parko direktoriaus darbotvarkė
2020-12-21 PRADĖTAS TVARKYTI ŽAGARĖS DVARO PARKAS
2020-12-04 Projekto viešinimui pagaminti roll-upp stendai
2020-10-06 Startuoja projektas „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje“
2020-09-28 Vyko tarptautinis pleneras-dirbtuvės su Latvijos ir Lietuvos studentais
