Naujienos
Žagarės šermukšnis – įspūdingo dydžio ir vienintelis Lietuvoje
2020-03-26
Tęsiame 2019 m. pradėtą straipsnių ciklą „Pažink Žagarės regioninio parko vertybes“. Praėjusiais metais pristatėme įdomiausius, svarbiausius Žagarės regioninio parko teritorijoje esančius draustinius ir jų išskirtinumą. Šįkart atskleisime Žagarės regioninio parko gamtos, kultūros paveldo objektų svarbiausius bruožus ir ypatybes. Šie objektai čia šalia mūsų, galbūt kasdien pro juos praeiname, bet ar žinome jų istoriją ir svarbą? Taigi, susipažinkime – Žagarės šermukšnis.
Žagarės šermukšnis. Senosiose Žagarės žydų kapinėse auga ypatingas šermukšnis (Paprastasis šermukšnis/Sorbus aucuparia/Rowan). Ypatingas ne tik todėl, kad Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. D1-88 paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu, yra vienintelis Lietuvoje šios medžio rūšies gamtos paveldo objektas, įaugęs į antkapinį paminklą, bet ir dėl to, jog apipintas legendomis. Sakoma, jog „vienas žydelis ypač mėgęs šermukšnio uogas, tiek džiovintas, tiek šviežias. Nuolat jų turėjęs švarko kišenėje. Ir jam mirus kišenėje buvo užsilikusių uogų, tat toje vietoje ant žydelio kapo išaugęs šermukšnio medelis, palengva įaugęs į kapo paminklą ir taip tapęs savotišku paminklu mirusiam žydeliui“.
Dažnai esame įpratę matyti šermukšnį gana gležną medelį, o kartais labiau panašų į krūmą, nei medį, tačiau Žagarės šermukšnis gali pasididžiuoti būdamas tvirtu dideliu medžiu, todėl traktuojamas storiausiu šermukšnis Lietuvoje. Šio medžio apimtis 1,3 m aukštyje siekia net 2,27 m., o aukštis - 12,2 m.
Paprastasis šermukšnis – dažnas, bet labai naudingas. Lietuvoje šermukšnis yra dažna savaime augančių medžių rūšis. Jie auga lapuočių, spygliuočių bei mišriuose miškuose, kirtimuose, pamiškėse, auginami soduose, sodybose, parkuose ir pakelėse. Mėgsta vidutinio drėgnumo, drėgnus, purius, turtingus maisto medžiagų dirvožemius. Šie medžiai auga greitai, bet dažniausiai išauga iki 8–10 m, rečiau 15-20 m aukščio ir ypatingai retais atvejais iki 28 m aukščio. Įprastai paprastųjų šermukšnių kamienas yra iki 30-60 cm skersmens, tačiau pasaulyje yra žinomas 22,30 m aukščio paprastasis šermukšnis su 1,12 m kamieno apimtimi, kuris auga Suomijos Ruotsinkylä vietovėje. Nors Žagarės šermukšnis tokiu ypatingu aukščiu dar pasigirti negali, tačiau jo kamieno apimtis tikrai įspūdinga.
Sakoma, jog šermukšnis yra vertingas dekoratyvinis, maistinis ir vaistinis augalas. Viduramžiais šermukšnis buvo labai populiarus Europoje, o jo gydomąsias savybes žinojo dar senovės graikai. Lietuvoje paprastasis šermukšnis sodintas kiekvienoje sodyboje, dažniausiai prie kiemo vartų ir gausus jo obuolėlių derlius gelbėdavo badmečiu. Šermukšnio vaisiuose yra apie 4-8 % cukraus, 0,6-2,8 % organinių rūgščių, daug pektinų, vitamino C net daugiau nei citrinose, vitamino P ir karotino daugiau nei morkose ir jis žymiai lengviau pasisavinamas. Vaisiuose gausu ir kitų vitaminų, eterinių aliejų, mineralinių medžiagų bei mikroelementų. Šermukšnio lapai, žievė, žiedai ir vaisiai gana plačiai naudojami gydymo tikslais.
Lietuvių mitologijoje paprastasis šermukšnis apgaubtas ypatinga magijos galia. Tai vienas iš keleto senovėje lietuvių garbintų, jų manymu nematomų, gerų, paslaptingų savybių turintis medis, saugantis nuo blogio bei nepageidaujamos įtakos, suteikia ramybę ir prieglobstį, privatumą. Manyta, jog paprastojo šermukšnio šalinasi laumės, raganos, burtininkai, o ypač – velniai, tikėta, jog kieme augantis šermukšnis apsaugodavo namus nuo žaibo, perkūnijos. Senovėje lietuvių protėviai surištas šermukšnio šluoteles kabindavo ant namo sienos lovos galvūgalyje arba laikydavo palovyje, tikėdami, kad taip jis apsaugos nuo ligų, piktųjų dvasių bei blogų burtų. Įdomu, jog Jugtinėje Karalystėje seniau buvo tikima, kad mirus šeimos nariui, ant jo kapo būtina pasodinti šermukšnį, nes tokiu būdu nuramins jo sielą ir palengvins jos kelią į dangų. Tad galbūt iš tikro neveltui storiausias Lietuvos šermukšnis auga būtent kapinėse...
Parengė: Žagarės regioninio parko direkcijos vyresnioji specialistė Modesta Bielskienė

2021-04-06 Žagarės regioninio parko direktoriaus darbotvarkė
2021-03-31 ŽAGARĖS REGIONINIO PARKO DIREKCIJOS VEIKLOS ATASKAITOS
2021-03-12 Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno 2021 m. užduotys
2021-03-12 Pagrindiniai metų veiklos uždaviniai
2021-03-10 Įvyko įvadinis projekto GEOTOUR renginys
