Naujienos
Tiudorų stiliaus Žagarės dvaro sodybos pastatai – unikalūs Lietuvoje
2020-07-08
Liepos 1-ąją Tarptautinės architektų dienos proga Žagarėje vyko mokslinė-istorinė konferencija „Tiudoro stiliaus architektūra“, kurią Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filiale organizavo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Pasak konferencijos svečių dr. Aistės Bimbirytės-Mackevičienės ir dokt. Mariaus Daraškevičiaus, Žagarės dvaro sodybos tiudorų stiliaus kompleksas yra vienintelis ir unikalus Lietuvoje, kurį projektavo ir darbus prižiūrėjo britų kilmės architektas Edward Arden Minty (1857-1936).
Konferencijos metu dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė skaitė pranešimą „Ar būta anglofilijos apraiškų Lietuvoje?“. Į šį klausimą vienareikšmiškai buvo atsakyta „taip“, nes anglofilija reiškėsi ne tik per architektūrą, bet ir madą, sodų kultūrą, literatūrą bei ekonominius ryšius. Ankstyvieji kontaktai siekia dar XV a., kuomet buvo prekiaujama per Gdanską.
Dokt. Marius Daraškevičius pristatė „Angliškų kotedžų arba Tiudorų stiliaus architektūrą Žagarės dvaro sodyboje: pasipriešinimas masinei produkcijai ir viduramžių ilgesys“. Pasak lektoriaus, iš Žagarės dvaro sodybos pastatų galima spręsti, jog Naryškinai pasižymėjo ne tik modernumu ir geru skoniu, bet ir domėjosi tuomet moderniais ūkininkavimo metodais, įvairiais amatais ir rankų darbu. Lietuvoje tiudorų stiliaus apraiškų galima pastebėti jau XIX a. pirmoje pusėje statytuose romantizmo neogotikos statiniuose, o pirmieji šio stiliaus pastatai buvo smulkiosios architektūros parkos statiniai, pavyzdžiui, Merkinės dvaro vartai, Rokiškio malūnas, ar interjerai, kaip antai Sapiegų rūmų Antakalnyje valgomasis. Šiuo periodu pradėtos restauruoti ir pilys - Raudondvario, Raudonės.
Tiudorų stiliaus pavienių elementų turėjo vėlesni, XIX a. II pusės istorizmo neogotikos dvarų rūmai, jų galima aptikti Lentvario, Vaitkuškio, Beržėnųc, Lyduokių ir Kretingos eksterjeruose, o kai kurių ir interjeruose.
Tačiau Lietuvoje neogotikos stiliaus pastatus dažniausiai kūrė lietuvių, lenkų, kartais vokiečių ir kitų vakarų Europos šalių architektai ar net patys dvarininkai, o Žagarės dvaro sodybos kompleksą projektavo ir greičiausiai darbus prižiūrėjo britų architektas Edward Arden Minty (1857-1936). Kadangi XIX a. Lietuvoje daugiausiai plito anglų ir vokiečių gotika, šis britų architekto projektas itin svarbus.
Pasak dokt. M. Daraškevičiaus, britų architektas buvo pasirinktas tikėtina dėl to, jog Georgijaus Naryškino žmona Elizabeth Knight buvo anglė. Jų šeima 1922 m. gyveno Londone pristižiniame Šiaurės Kensingtono rajone Čarlzo aikštėje Nr. 63. Lektorius Naryškinus palygino net su Rotšildais, kurie buvo vieni įtakingiausių bankininkų pasaulyje, prie savo dvaro Anglijoje darbininkams pastatę tiudorų stiliaus kotedžų kaimelį. Panašu, jog ir Žagarėje Naryškinai mėgino įkurti tarsi atskirą kaimelį, tik pastatai išdėstyti didesniame plote. Tiudorų stiliaus pastatai, tai vėlyviausia XIX a. neogotikos raidos fazė, kurioje atsisakyta perteklinės puošybos, statiniai išsiskirė medžiagų tikrumu, aiškiomis konstrukcijomis ir ornamentų sukurtų dailidžių saikingumu. XIX a. sparčiai vystantis masinei gymybai, toks Žagarės dvarininkų pasipriešinimas lengvai prieinamoms medžiagoms ir puošybos ornamentams, kuriuos buvo galima tiesiog užsisakyti statybai skirtuose gamintojų kataloguose, buvo nepigus malonumas ir rodė užsakovų gerą skonį, amatų ir rankų darbo vertinimą, taigi atliepė tuo metu Europoje vykusį Dailės ir amatų judėjimą.
Žagarės dvaro parke aplink centrinius rūmus, kuriuose įsikūręs Žagarės regioninio parko lankytojų centras, išsibarstęs tiudorų stiliaus pastatų kompleksas susideda iš arklidės, maniežo ir ratinės, arklininko namo, šventiko namo ir buvusios koplyčios, sargų namelių, šėriko, aludarių namų, pieninės ir kitų objektų. Konferencijos lektoriai bei svečiai ne tik apžiūrėjo tiudorų stiliaus pastatus, bet ir Žagarės regioninio parko lankytojų centro ekspozicijas.

2021-01-11 Žagarės regioninio parko direktoriaus darbotvarkė
2020-12-21 PRADĖTAS TVARKYTI ŽAGARĖS DVARO PARKAS
2020-12-04 Projekto viešinimui pagaminti roll-upp stendai
2020-10-06 Startuoja projektas „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje“
2020-09-28 Vyko tarptautinis pleneras-dirbtuvės su Latvijos ir Lietuvos studentais
