Sakralinio paveldo kelias
Jei domitės religija, krikščionybės raida, bažnyčių istorija, norite daugiau sužinoti apie Dievo Tarnaitę Barborą Umiastauskaitę ir jos stebuklus – šis maršrutas kaip tik Jums.
2019-03-28
Jei domitės religija, krikščionybės raida, bažnyčių istorija, norite daugiau sužinoti apie Dievo Tarnaitę Barborą Umiastauskaitę ir jos stebuklus – šis maršrutas kaip tik Jums. Jis apima svarbiausius religinius objektus Žagarės regioninio parko teritorijoje. Keliaudami juo, aplankysite ir Senosios, ir Naujosios Žagarės bažnyčias, Barboros kriptą Senosios Žagarės bažnyčioje, Raktuvės kapinių koplyčią ir koplytstulpius maro aukoms, taip pat Juodeikių šv. Jono Krikštytojo bažnyčią ir Tėvo Stanislovo namelį šventoriuje.
Maršrutas:
1. Senosios Žagarės šv. Petro ir Povilo bažnyčia. 1523 m. Senojoje Žagarėje buvo pastatyta bažnyčia. Medinis pastatas kelis kartus degė ir vėl buvo atstatytas, kol po 1712 m. gaisro iškilo mūrinė Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, pastatyta Švėtės upės kairiajame krante ant vienos iš ozo kalvelių, kurią žagariečiai pavadino laikytos šventąja Barboros vardu. Bažnyčia pirmiausia vertinga savo autentiška architektūra. Tai storų sienų, aukšto stogo stačiakampio formos gana santūrių, monumentalių renesanso formų statinys. Stogas gegninės konstrukcijos, skliautas medinis. Bažnyčioje yra vertingas sakraliniu ir meniniu aspektu procesijų altorėlis. Jis medinis, baroko stiliaus.
2. Dievo tarnaitės Barboros Žagarietės kripta. Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčios rūsyje ilsėjosi žagariečių ypač gerbiamos labai pamaldžios ir sugebėjusios stebuklingai gydyti Barboros Žagarietės, gyvenusios XVI a. II p., palaikai. 1963 m. uždarius bažnyčią palaikai dingo. Po restauracijos 1994 m. Senosios Žagarės bažnyčia vėl atidaryta. 2003 m. per šv. Petro ir Povilo atlaidus Senosios Žagarės bažnyčioje buvo pašventintas naujas centrinio altoriaus paveikslas, vaizduojantis šventąją Barborą, o bažnyčios rūsyje galima aplankyti simbolinį Barboros Žagarietės karstą.
3. Naujosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčia. Naujojoje Žagarėje bažnyčia buvo pastatyta 1528 m. Medinė ir griūvanti, ji išliko iki 1623 m. statybos. Pagal 1792 m. generalinės vizitacijos aktą, bažnyčia buvusi mūrinė, dengta lentelėmis, su dešimčia langų ir septyniais altoriais. Iki šių dienų bažnyčioje išlikę senieji varpai. Vienas - 720 kg., dovanotas bažnyčiai 1809 m., antrasis - 460 kg., parūpintas klebono 1614 m. Naujosios Žagarės bažnyčia – tvirtovės tipo piramidiniu stogu, rūsčiai monumentali, su kontraforsais, barokiniais altoriais, didelės vertės Kryžiaus kelio italų dailininko paveikslais, XIX a. Varšuvoje gamintais vitražais.
4. Raktuvės kapinių koplyčia. Ant Raktuvės piliakalnio stūkso Raktuvės koplyčia – medinės liaudies architektūros statinys, pastatytas XVII a. (bažnyčios lankymo akte aprašyta medinė koplyčia, buvusi 1686 m.). XVIII a. piliakalnio aikštelėje buvo atidarytos Žagarės miestelio katalikų kapinės.
5. Koplytstulpis 1709 – 1711 m. maro aukoms atminti. Žagarėje yra pastatyti trys koplytstulpiai: ant Raktuvės piliakalnio, Naujosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje ir už Raktuvės piliakalnio.
6. Juodeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra Juodeikiuose prie Žagarės - Šakynos kelio. Bažnyčia pastatyta kunigo Vincento Jarulaičio rūpesčiu 1920 m. 1921 m. pastatyta klebonija. Bažnyčia medinė, stačiakampio plano, su trisiene apsida, su stambiu kvadratiniu bokštu aukštu piramidiniu stogu. Viduje trys mediniai neoklasicistiniai altoriai. Šventoriaus vartai yra metaliniai, puošti ornamentais, o abipus jų mūriniai stulpai. Bažnyčioje yra XIX a. medinė skulptūra „Jėzus nukryžiuotasis“, XIX a. pradžios metalo ir stiklo sietynas, XX a. pradžios geležinis ornamentuotas kryžius.
7. Tėvo Stanislovo namelis. Tėvas Stanislovas (Stanislovas Dobrovolskis) 1959 m. pasistatė medinę 12 kvadratinių metrų trobelę Juodeikių bažnyčios šventoriuje. Namelyje jis gyveno šiek tiek ilgiau nei metus.

2021-01-11 Žagarės regioninio parko direktoriaus darbotvarkė
2020-12-21 PRADĖTAS TVARKYTI ŽAGARĖS DVARO PARKAS
2020-12-04 Projekto viešinimui pagaminti roll-upp stendai
2020-10-06 Startuoja projektas „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje“
2020-09-28 Vyko tarptautinis pleneras-dirbtuvės su Latvijos ir Lietuvos studentais
