Bendra informacija
NATURA 2000 – tai europinės svarbos saugomų teritorijų tinklas, skirtas apsaugoti retas ir nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis, jų gamtines buveines visoje Europoje.
2015-11-30
Biologinė įvairovė, paprasčiau tariant – tai visų gyvų organizmų ir jų buveinių sistema. Kiekvienas organizmas, kiekviena rūšis turi savo vietą (ekologinę nišą) ekosistemoje ir bendroje medžiagų apykaitos grandinėje atlieka nematomą darbą – teikia gyvybiškai svarbius produktus aukštesnėje pakopoje esančioms rūšims, kiekvienas organizmas veikia tarsi laikrodžio sraigtelis.
Prielaidas pasaulio biologinei įvairovei išsaugoti sudaro Biologinės įvairovės konvencija, pasirašyta Rio de Žaneire 1992 m. birželio 5 d. Šiame dokumente tvirtinama, kad biologinę įvairovę išsaugoti yra bendra žmonijos pareiga, o kiekviena valstybė turi atsakyti už jos teritorijoje esamų biologinių išteklių naudojimą ir apsaugą.
Pirmosios idėjos kurti Europos saugomų teritorijų, skirtų nykstančioms rūšims apsaugoti, tinklą pirmiausia kilo Tarptautinei paukščių apsaugos tarybai – tarptautinės paukščių apsaugos draugijos pirmtakei. Sparčiai augant vakarų Europos pramonei, intensyvėjant žemės ūkiui, ypač sumažėjo šlapžemių ir natūralių miškų, visuomenė ėmė labiau domėtis gamta ir suprasti jos išsaugojimo reikšmę. 1979 m. Europos bendrijos šalys priėmė direktyvą dėl laukinių paukščių apsaugos (Paukščių direktyva), nes Ramsaro konvencijos (1971 m.) dėl šlapžemių apsaugos nebepakako.
Daug išsamesnį gamtos apsaugos požiūrį atspindi 1992 m. Europos Sąjungoje priimta direktyva dėl natūralių buveinių ir laukinės gyvūnijos bei augmenijos apsaugos (Buveinių direktyva). Ši direktyva skirta įgyvendinti Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvenciją (Berno konvenciją), kurią valstybės – Europos Tarybos narės - pasirašė 1979 m. Buveinių direktyva kelia tikslą išsaugoti biologinę įvairovę Europos Sąjungoje, kuriant saugomų teritorijų, išskiriamų pagal bendrus kriterijus, tinklą. Tokių vietovių tinklas vadinamas NATURA 2000, kurio teisinis pagrindas yra dvi ES gamtos apsaugos direktyvos – Laukinių paukščių bei Buveinių.
Bendras NATURA 2000 tinklo kūrimo tikslas yra užtikrinti direktyvos prieduose nurodytų natūralių buveinių ir rūšių išsaugojimą. Turtinga Lietuvos biologinė įvairovė yra labai svarbi ekologiniam ES tinklui NATURA 2000. Kai kurios gyvūnų ir augalų rūšys, aptinkamos mūsų šalyje, Vakarų Europos šalyse yra visiškai išnykusios arba labai retos.
