Žagarė - Lietuvos kultūros sostinė 2015
Kultūros sostinės neaplankė tik pingvinai
2015-12-18Žagarės, Lietuvos kultūros sostinės, skrydis buvo sėkmingas. Per 2015-us metus miestą jau aplankė daugiau kaip 200 tūkstančių žmonių, atvykusių iš visų pasaulio žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje pagrindiniai gyventojai pingvinai. Tačiau didžiausias pasiekimas Žagarės regioninio parko direkcijos, kuri buvo pagrindinis Kultūros sostinės smagratis, vadovo Mindaugo Balčiūno teigimu, kad į renginius įsijungė visos įstaigos, organizacijos, išplėtota savanorystės idėja ir patvirtinta mintis, kad mažas taip pat gali būti didelis.
Tikslas – garsinti Žagarės veidą
– Lietuvos Kultūros sostinė – Žagarė. Toks titulas daug kam iš didelių miestų gal kėlė lengvą šypseną. Kaip Jums atrodo – pavyko?
– Mūsų tikslas buvo garsinti Žagarės vardą, parodyti, kad gyvenimas vyksta ne tik Lietuvos centre Vilniuje. Manau, tai padarėme. Graži Kultūros ministerijos iniciatyva Kultūros sostinės projektu suteikti matomumą regionams, geografiškai perkelti kultūrinį svorį. Netrukus titulą perduosime Žemaitijos regionui – Telšių miestui.
Kaip Kalėdos sutelkia gimines, taip Kultūros sostinė sujungė vietos bendruomenes, įstaigas. Per metus surengta 130 renginių, tačiau dalis jų, kaip Vyšnių, Fringe festivaliai, Teatrų šventė, Žydų kultūros dienos, buvo sudėtiniai – su parodomis, performansais, edukacijomis, koncertais, konferencijomis. Suskaičiavę juos kaip atskirus renginius, gavome įspūdingą skaičių – 273.
Į Žagarę persikėlė svarbiausi rajono renginiai iš Joniškio: Meno šventė su tūkstantiniu šokėjų, dainininkų ir muzikantų būriu, respublikinė Adomo Varno vardo tapybos darbų paroda ir kita.
– Kokius reikšmingiausius renginius ar metų įvykius išskirtumėte? Kas Jums, ne kaip regioninio parko direktoriui, bet kaip žmogui, dalyviui, arčiausiai širdies?
– Nenorėčiau kažko išskirti. Renginio kokybę lemia ne dalyvių skaičius, bet nuoširdumas, paprastumas, bendravimas, išliekantys žmonių sąmonėje.
Man asmeniškai, kaip medžiotojui, labai artima buvo Medžiotojų ir žvejų trofėjų paroda su beveik 1200 eksponatų, sulaukusi pačios draugijos gero įvertinimo, apie 30 tūkstančių lankytojų, aprašyta užsienio medžioklės žurnaluose. Ji įvertinta kaip viena geriausių šalyje, nors būta parodų ir Vilniuje, Trakuose bei kituose šalies miestuose.
Po parodos nemaža dalis eksponatų liko ir puošia dvaro rūmus, taip papildydami jų istoriją. Juk dvarininkas Naryškinas buvo medžiotojas.
Išplėtota savanorystės idėja
– Kas buvo didieji renginių organizatoriai, talkininkai? Teko juose matyti nemažai savanorių.
– Vienas kolektyvas niekaip nepajėgtų visko padaryti, pakelti didžiulio krūvio. Mums geranoriškai padėjo rajono ir Žagarės kultūros įstaigos, mokyklos, visuomeninės organizacijos, seniūnija.
Per Kultūros sostinės metus išplėtojome savanorystės idėją, kuri regioninio parko direkcijoje pradžią įgavo gal prieš septynerius aštuonerius metus, kai sulaukėme pirmųjų jaunų savanorių iš užsienio.
Šiemet į savanorystės veiklas įsitraukė daug vietos gimnazijos esamų ir buvusių mokinių. Štai, viešint Europos mažųjų miestelių chartijos atstovams iš 28 šalių, jie svečius globojo, teikė informaciją, buvo vertėjais, talkino visur, kur reikėjo prisidėti papildomoms jėgoms: panešti, pakrauti, iškrauti.
Seniau regioninio parko direkcijoje praktiką atlikę studentai taip pat skambino siūlydamiesi padėti savaitę ar dvi per vasarą.
Visada atskubėdavo dvaro rūmuose savaitgaliais pabudėti, ekskursijas priimti, konsultuoti atvykstančius lankutojus mūsų kraštotyrininkas Juozas Kazlauskas, Ina ir Vidas Sakalauskai, Vytautas Pakatilius, būrys kitų suaugusių savanorių.
Kultūros sostinė tapo išbandymu ir mūsų nedidelio kolektyvo nariams, kurie dirbo viršvalandžius vakarais ar savaitgaliais per renginius ir po jų valydami patalpas. Tai – irgi savotiška savanorystė, nes už papildomą darbą jiems nebuvo mokama.
200 tūkstančių lankytojų
– Kultūros sostinės metais būta ne tik gausu renginių, bet ir ekskursijų bei pavienių žmonių, norėjusių pažinti Žagarės dvarą, miestą ir jo apylinkes, apsilankyti Mūšos–Tyrelio pelkėje ir ten pražingsniuoti ilgiausiu Lietuvoje beveik keturių kilometrų lentiniu taku...
– Renginiuose per šiuos metus iki rugsėjo (paskutiniai duomenys dar skaičiuojami – aut. past.) apsilankė daugiau kaip 100 tūkstančių žmonių. Vien Vyšnių festivalyje jų tradiciškai sulaukėme nuo 30 iki 40 tūkstančių.
O kartu su ekskursijomis skaičius siekia daugiau kaip 200 tūkstančių.
Į Žagarę atvyko svečių iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, ten, kaip žinia, žmogų sunku būtų rasti (juokiasi – aut. past). Žydų kultūros dienose dalyvavo žmonės iš Australijos, Amerikos, Afrikos. Europoje turbūt nėra šalies, iš kurios nebuvo atvykėlių.
– Kultūros sostinė turbūt sulaukė netikėtų, išskirtinių dovanų?
– Tikrai taip. Didelės dovanos: šviesaus atminimo gydytojo docento Viktoro Zažeckio medžioklės trofėjų kolekcija, šviesaus atminimo Prezidento Algirdo Brazausko artimųjų dovanoti jo sumedžioto elnio ragai.
Nepamirštama grupės "Smokie" viešnagė ir jos narių palikti autografai Kultūros sostinės dvaro lankytojų knygoje. Daug įvairių suvenyrų, paskutinis – gruodį Lietuvos kalnakasių profesinės šventės, surengtos Žagarėje, simbolis – titnagas.
Per metus daugelis dovanojo fotoalbumų, knygų, pažintinių leidinių. Planuojame 2016 metais įrengti bibliotekėlę, nes nenorime laikyti jų, atitvertų nuo visuomenės akių. Nekonkuruosime su Žagarės miesto biblioteka, tai daugiau specifinė literatūra.
Paskutiniai akcentai
– Viskas atrodo labai gražu. O buvo, kad nepasisekė?
– Buvo. Turėjome planų spalio mėnesio renginius organizuoti vien iš rėmėjų lėšų, tačiau jų nesurinkome, kiek reikėjo. Galbūt potencialiems rėmėjams pasirodė netinkamas metas, gal kitos priežastys.
Todėl fejerverkų šou "Žagarės fejerija", turėjusi vykti ant Žvelgaičio kalno ir nušviesti miestą spalį, perkelta į Lietuvos kultūros sostinės uždarymo šventę gruodžio 19-ąją. Tądien vyks kalėdinė mugė, dalyvaus Žagarės krašto menininkai, Šiaulių kultūros centro šokių ansamblis "Želmenėliai", Šiaulių valstybinio kamerinio choro "Polifonija" solistė Aurelija Čižauskaitė, Šiaulių dramos teatro aktorė Monika Šaltytė, žemaitiškos muzikos grupė "Auksa žovis", Žagarės meno mokyklos auklėtiniai ir mokytojai, šventės dalyvius džiugins šviečiantis ir grojantis "Coca cola" Kalėdų karavanas. Renginį režisuos Žagarės kultūros centras.
Išties net keista: prieš metus su nerimu į savo rankas perėmėme Lietuvos kultūros sostinės simbolį – gintarinį medį, o dabar jį perduosime telšiškiams. Geros jiems kloties!
Paruošė Loreta RIPSKYTĖ
„Žagarė - Lietuvos kultūros sostinė 2015“ baigiamasis renginys - jau šį šeštadienį!
„Žagarės balselio“ fotografijų konkursas 2015
Pačios šilčiausios rankų darbo dovanos, pyragai ir kiti gardėsiai Kalėdų stalui
Tautodailės darbų paroda „Rudens dvelksmas“ Žagarės dvaro rūmuose
Šv. Barbora – kalnakasių globėja
KVIEČIAME Į BAIGIAMĄJĮ „ŽAGARĖ - LIETUVOS KULTŪROS SOSTINĖ 2015“ RENGINĮ!
Kviečia tradicinė mėgėjų teatrų šventė
Projekto „Joniškio krašto šventviečių tyrimai ir sklaida“ pristatymas
Lėlių paroda „Mitinės būtybės“
Kviečiame į parodos „Rudens dvelksmas“ atidarymą
Prisiminti šviesuoliai ir Spaudos muziejaus sukaktis
Fejerverkų šou „Žagarės fejerija“ perkeliamas į gruodžio 19 d.
Spektaklis "PLASTILINAS" Žagarės kultūros centre
Žurnalistės, rašytojos Vitos Morkūnienės knygos „Obuolėtas. Įsižiūrėjimai iš arti“ sutiktuvės
Senųjų spaudinių ir periodinių leidinių parodos atidarymas ir konferencija
Žagarės dvaro rūmuose – nauja istorinė ekspozicija
Projekto „Muzika Šiaurės Lietuvos dvaruose“ koncertas Žagarės dvaro rūmuose
„TOPGEAR“ apdovanojimai 2016“ dalyviai aplankė Žagarės dvaro rūmus
Koncertas-modernaus folkloro improvizacijos „Meilė tautosakoje ir šiuolaikiniame gyvenime“
KONCERTUOJA MERGINŲ CHORAS "RIGA"
FLORISTINIŲ KILIMŲ ŠVENTĖ „TAU, ŽAGARE!“
Žagarės dvaro rūmuose pristatyta paskutinė Joniškio dekanato bažnyčių ir koplyčių architektūros bei dailės paveldo tyrinėjimų knyga
MA-URI prisilietimo meno demonstracija
„Kultūros ketvirtadieniai“ ciklo renginyje kviečiame į susitikimą su fotomenininku Gediminu Sadausku
Mieste tarp piliakalnių...
Etninės kultūros akcija „Visa Lietuva šoka“
Tarptautinė konferencija „Joniškio kraštas nuo Magdeburgo teisių iki Žagarė - kultūros sostinė 2015“
2015 m. Europos paveldo dienos „Paveldėkime savo ateitį“
Knygos „Šiaulių vyskupija Joniškio dekanatas“ pristatymas š.m. rugsėjo 18 d.
Žagarės dvaro rūmuose – geriausių šalies medžiotojų trofėjai
Flosristinių kilimų konkursas
Esperanto kunigui – tramplinas į pasaulį
Rytoj prasideda Žydų kultūros dienos Žagarėje
Kulinarinio paveldo šventėje kaitintas žiemgališkas kraujas
Poetinė muzikinė programa „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“ su Andriumi Bialobžeskiu ir Giedriumi Arbačiausku
Žagarės dvaro rūmuose – Aušros Petrauskienė paroda „Pasaulio tautų lėlės“
Žydų kultūros dienos Žagarėje
Be galo džiugu, jog pasak Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos, "Žagarė 2015" - geriausia iš iki šiol surengtų trofėjų parodų!
Žagarės mėgėjų teatro spektaklis „Katios namai“
Renginių ciklo „Kultūros ketvirtadieniai“ renginys „Boom Bang II“
Tarpautinės stovyklos „Sambation 2015" dalyviai aplankė Joniškį ir Žagarę
Sugrįžimo šventė „ Mes dar gyvi, mes dar norim dainuoti…“
Žagarės regioninio parko direkcijoje vyks kūrybinė stovykla „Sambation“
Paskutinį liepos savaitgalį žagariečių širdys plakė europietišku ritmu
Žagarės regioninio parko lankytojų centre užbaigti ekspozicijos „Dolomito slėpiniai“ įrengimo darbai
Respublikinė medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda Žagarės dvaro rūmuose – ypač gausiai lankoma
Žagarės regioninio parko direkcijoje galite įsigyti Romualdos Vaitkienės knygą „Elegija senai mano gatvei“
Aitvarų šventė „Skrydis 2015“
AČIŪ, BRANGIEJI, UŽ PALAIKYMĄ, UŽ MAGIŠKĄ VYŠNIŲ FESTIVALIO DALYVIŲ SKAIČIŲ...
Prasideda tautodailininkų pleneras
Žagarės dvaro rūmų erdves papuošė puikūs pano
Žagarės vyšnių festivalio „Kalėdos vasarą“ 2015 programa
Romualdos Vaitkienės knygos „Elegija senai mano gatvei“ pristatymas
Konferencija „Žagarė Lietuvos urbanistiniame ir architektūriniame kontekste“
„Kaliausių klubas“ Kaliausių fabrikėlyje
„Raganų naktis“ Kaliausių fabrikėlyje
Senosios Žagarės istorinė šventė-sueiga-sambūris
JAUNŲJŲ POLICIJOS RĖMĖJŲ IR MOKSLEIVIŲ SĄSKRYDIS ŽAGARĖJE
Vasaros kino festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ filmai sugrįžta į kultūros sostinę Žagarę
Visais įmanomais būdais belskimės į jaunimo širdis ir ugdykime meilę gamtai
Gedulo ir Vilties dienai paminėti „Ilgesys – su parašte Tremtis“
Nuskambėjo „Poezijos pavasario 2015“ renginiai
Bibliotekoje — Žagarės šviesuolių portretų paroda
Žagarės regioninio parko direkcijoje – viena didžiausių medžioklės trofėjų kolekcijų Lietuvoje
Žagarės dvaro rūmuose atidaryta respublikinė medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda
Joniškio rajono meno šventė „Skamba aukštos lygumėlės“
Respublikinės medžioklės trofėjų parodos atidarymas
Poezijos pavasario šventė „Tegul poezija pavasariu skambės“
Skelbiame preliminarią Žagarės vyšnių festivalio 2015 programą!
RESPUBLIKINĖS TAUTODAILININKŲ TAPYBOS PARODOS ADOMO VARNO PREMIJAI LAIMĖTI UŽDARYMAS
Fotografijų paroda „Švėte į žydintį vyšnių sodą“
Respublikinis lėlių teatrų festivalis – seminaras „Žagarės VYŠNIUKO gimtadienis“
Kviečiame į parodos atidarymą ir knygos pristatymą
Senųjų tradicijų ir sunkiosios muzikos festivalis KILKIM ŽAIBU 2015 m. birželio 26 - 27 d. Žagarėje!
Vienos dienos kavinė „Laukinio augalo laisvė“
Onytė ir Jonelis kviečia prie arbatos
Jubiliejinės 2014 m. Lietuvos dainų šventės fotografijų paroda „Čia – mano namai“
Konferencija „Mūsų sveikata – mūsų turtas“
DĖMESIO!!!
Šeštadienį Žagarės regioninio parko lankytojų centras kviečia į atvirų durų renginį
Respublikinės tautodailininkų tapybos darbų parodos uždarymas
Susitikimas su aktore Nijole Narmontaite ir keliautoju Pauliumi Klovu
Žagarėje vyks respublikinis šiuolaikinio šokio festivalis „Terpsichorės keliai“
Į Vyšnių sodą sukvietė talka
Žagarėje vyks Menų festivalis Zagare Fringe Festival
Žagarės dvaro rūmuose atidaryta 18-oji respublikinė tautodailininkų paroda A. Varno premijai laimėti
Edukacinis užsiėmimas „Arkliukas“
Fotografijų paroda „Lietuvos vėjo malūnai 2006-2013 m.“
Poetinė-muzikinė kompozicija „Dainuoju Lietuvą“
Kviečiame dalyvauti tarptautinės Moters dienai skirtame renginyje „Jos...“
Žiemos olimpiada šiemet netradicinė – be poledinės žūklės varžybų
Koncertas „Gražiausios dainos moterims“
Atšaukiamos poledinės žūklės varžybos
Žagarės dvaro rūmuose pristatyta tautodailininkės Aušros Petrauskienės knyga
Keičiasi renginio data
Atnaujinta Žvejų šventės programa
Grafo Naryškino iššūkis Valentinams
Knygos „Miestelis, kuriame gyvena lėlės“ pristatymas
Žagarės regioninio parko direkcijoje - Užgavėnių kaukių paroda
Žvejų šventė „Žiemos olimpiada“
Žagarėje pristatytas Joniškio krašto 2015-ųjų kalendorius „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“
Knygos ,,Miestelis, kuriame gyvena lėlės“ pristatymas
Renginiai, skirti Vasario 16-osios, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos progai paminėti
Grafo Naryškino iššūkis Valentinams
Užgavėnės „Ubagų puota Žagarėje“
Kviečiame į 2015 m. Joniškio krašto etninės kultūros kalendoriaus pristatymą
Projekto „Žagarė - Lietuvos kultūros sostinė 2015“ renginių kalendorius
Paroda „Lietuva pašto siuntoje“
Kviečia tautodailininkės Aušros Petrauskienės lėlių paroda
Žagarė, startavusi kaip Lietuvos kultūros sostinė, siunčia sveikinimus visos Lietuvos žmonėms ir kviečia atvykti
Žagarės regioninio parko direkcija kviečia į Lietuvos kultūros sostinės 2015 atidarymo renginį
Laisvės gynėjų diena „Tiems, kurie buvo kaip mes“
Drobių ir paveikslų paroda „Žagarės istoriniai personažai“
Moksleivių darbų paroda „Žagarės dvaro parkas“
Žagarės regioninio parko direkcija pristato projekto „Žagarė – Lietuvos kultūros sostinė 2015“ logotipą
Žagarės regioninio parko direkcija jau planuoja Kultūros sostinės 2015 renginius