Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklas Juodeikiuose
Tėvo Stanislovo namelis Juodeikiuose
2015-11-30
1957 m. iš Intos lagerio grįžusį Tėvą Stanislovą (Algirdą Mykolą Dobrovolskį) bažnytinė vadovybė ir KGB pasiuntė į Juodeikius. Čia jis gyveno ankštoje nešildomoje bažnyčios zakristijoje, nes klebonija buvo užimta kolūkio kontoros. 1959 m. dvasininkui kilo mintis pasistatyti namelį šventoriuje. Medinę 12 kvadratinių metrų trobelę jis susirentė pats, padedamas vietos meistro Domo Soros.
Vietiniai žmonės apie Tėvą Stanislovą mena vien gera. Žinodamas, koks sunkus yra žemdirbio darbas, dažnai ir pats, šakes per petį persimetęs, basas per laukus ateidavo padėti šieno krauti ar rugių į gubas sustatyti, o žmonėms liepdavo ateiti pailsėti nors sekmadieniais - bažnytėlėje pasėdėti. Jei parapijiečiams prireikdavo dvasininko pagalbos, pėsčias eidavo net į atokiausius kampelius. Kai vieni žmonės už santuoką bandė jam įbrukti šimtinę, Tėvas Stanislovas pasakė: „Tu man bažnyčioje šito popieriaus nerodyk – ant jo Leninas nupieštas“.
Savo rankomis išgražino bažnyčią ir jos aplinką, tvarkė kapines. Nors pats gyveno skurdžiai, gavęs iš parapijiečių maisto, dalį jo išdalindavo sunkiau gyvenantiems. Kartą pakviestas pas sergančią Onutę ir sužinojęs, kad ji dar nekrikštyta, sutiko būti jos krikštatėviu. Pakrikštijo, šlakstyklę padovanojo.
1960 m. pabaigoje bažnyčios vadovybė su KGB žinia nurodė kunigui keltis į Žemaitkiemį (Ukmergės raj.). Juodeikiai ilgam liko be nuolatinio kunigo, Tėvo Stanislovo namelis – be šeimininko. Netrukus trobelė iš šventoriaus buvo išvežta į kaimo pakraštį ir paversta pieno surinkimo punktu. Uždarius pieno surinkimo punktą namelis paliktas likimo valiai.
2006 m. kaimo gyventojams kilo mintis grąžinti trobelę į šventorių. Trobelę suremontavo, sudėjo langus, šventoriuje išmūrijo pamatus ir ant jų užkėlė trobelę. Prie namelio pritvirtinta atminimo lenta su įrašu – „1957-1960 metais čia gyveno Tėvas Stanislovas”. Rajono tautodailininkai parengė sakralinių reikmenų parodą. Šalia garsaus kunigo nuotraukų, pamokslų įrašų eksponuojami kryžiai, kryželiai, šventųjų skulptūrėlės.
