Mūšos tyrelio pažintinio tako įrengimas 2014 - 2019 m.
Atsiranda galimybė prisiliesti prie tikrosios gamtos
2014-10-09

V. Paulauskienė pažintiniu taku lydi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Joniškio filialo narius
Nuotrauka Birutės Čižienės, Joniškio r. "Sidabrės" laikraščio reporterė
Yra Žagarės regioniniame parke tokia vieta, toks įspūdingas kampelis, kuris vadinamas Mūšos tyrelio telmologiniu draustiniu. Draustinis (plotas 1676 ha) priklauso Natura 2000 teritorijai, europinės svarbos saugomų teritorijų tinklui, skirtam apsaugoti retas ir nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis, jų gamtines buveines visoje Europoje. Dar neseniai ši vieta buvo mažai kam matyta, ribotas draustinio lankymas ir labai pažliugusi pelkė nors ir viliojo, tačiau kartu ir baugino. Jau greitai bus suteikta galimybė draustinio lankymo metu (nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1 d.) žvilgtelėti į vieną vertingiausių mūsų krašto objektų. Baigiamas įrengti pažintinis takas vingiuos vaizdinga Mūšos tyrelio telmologinio draustinio teritorija ir nusidrieks apie 4,5 kilometrų tarp senų gumbuotašakių pušelių. Pakeliui atsiveriantys didžiuliai miškingomis salomis iškaišyti padūmavusios pelkės plotai, paslaptingas Miknaičių ežeras, vėjo pustomos pažliugusios plynės su properšomis, išsirikiavusių daug mažų ežerėlių, gamtos paveldo objektas – Tyrelio akmuo sudomins ir gamtininką ir paprastą keliautoją. Harmoninga gamta pakeri visus. O kur dar Raudonosios knygos augalai ir paukščiai, kurie yra neatsiejama šio nuostabaus gamtos kampelio dalimi. Ši vieta skirta romantikams ir gamtos mėgėjams, žmonėms, kurie ieško ramybės, vienatvės ir atokumo jausmo. Tai žmogaus mažai paliestas rojaus kampelis, kuriame didžiausią įspūdį palieka atokumo jausmas. Stovi sau vienas įspūdingo grožio apsuptyje, nei kas tave mato, nei kas tave girdi – daryk ką nori! Nuostabus jausmas! Gamta laukinė ir žmogaus nenuniokota.
Eidami taku atskirose jo atkarpose rasite stendų. Stenduose, įrengtuose natūralioje gamtos aplinkoje, pateikiama daug informacijos apie draustiniui būdingą gyvūniją ir augaliją. O gyvūnijos ir augalijos gausa tiek miškas, tiek pelkė skųstis tikrai negali.
Įvairus Mūšos tyrelio pelkės augalų ir gyvūnų pasaulis. Pažliugusiose plynės properšose yra susiformavę saugomo kimininio baltasaidryno augalų bendrijos fragmentai. Čia sutinkamos saugomos augalų rūšys: baltijinė ir siauralapė gegūnė, raktažolė pelenėlė, paprastoji tuklė, raudonoji gegūnė.
Draustinyje pastoviai, nors negausiai, gyvena baltieji kiškiai, sutinkami vilkai, ūdros, nuo 2006 metų stebima lūšis. Draustinio teritorijoje yra įsikūrę bebrai. Šie nagingi gamtos inžinieriai kaskart nusižiūri sau tinkamas vietas ir surenčia savo užtvankas.
Draustinyje aptinkami žalvarinis puošniažygis, didysis skydvabalis, baltmargė šaškytė, rudakis satyriukas, didysis auksinukas, pelkinis satyras. Raistuose gausiai sutinkama paprastoji angis, gyvavedis driežas. Prieš keletą metų Mūšos tyrelyje užfiksuota 115 paukščių rūšių, iš kurių 22 saugomos rūšys: pilkoji antis, šaukštasnapė antis, juodasis gandras, gyvatėdis, pievinė lingė, starsakalis, vapsvaėdis, mažasis erelis rėksnys, gervė, tetervinas, švygžda, griežlė, dirvinis sėjikas, tikutis, raudonkojis tulikas, didžioji kuolinga, gaidukas, paprastasis griciukas, balinė pelėda, žalioji meleta, pilkoji meleta, plėšrioji medšarkė.
Mūšos tyrelis yra viena iš svarbiausių migruojančių vandens ir pelkių paukščių poilsio ir mitybos vietų. Sezoninių migracijų metu čia apsistoja įvairios ančių rūšys, o želmeninės ir baltakaktės žąsys čia laikosi tūkstantiniais būriais. Visos klega, šaukia, rėkia – lyg paukščių beprotnamis. Tas garsas šiek tiek net bauginantis, tačiau toks naujas, neįprastas ir nepatirtas.
Susipažinę su stenduose pateikta informacija galėsite atsipūsti, pasigrožėti gamta, pasiklausyti paslaptingų garsų, pasimėgauti jos teikiama ramybe, pajusti nepaprastą šios vietos gamtos grožį. Daug paslapčių gaubia ši žmogaus civilizacijos nepaliesta teritorija.
Pažintinis takas planuojamas baigti įrengti 2015 m. sausio pabaigoje. Tako įrengimas finansuojamas iš projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas”, III etapas. Kadangi jau įrengta daugiau nei pusė tako, smalsieji – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Joniškio filialo nariai jau mėgavosi draustinio unikalia gamta ir vertino statybininkų darbą.
Vida Paulauskienė, vyriausioji specialistė projektų rengimui ir valdymui
Mūšos tyrelio pelkėje bus įrengtas pažintinis takas

2021-04-06 Žagarės regioninio parko direktoriaus darbotvarkė
2021-03-31 ŽAGARĖS REGIONINIO PARKO DIREKCIJOS VEIKLOS ATASKAITOS
2021-03-12 Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno 2021 m. užduotys
2021-03-12 Pagrindiniai metų veiklos uždaviniai
2021-03-10 Įvyko įvadinis projekto GEOTOUR renginys
